بخش‌های درمانی

اورژانس

نام بخش: اورژانس
مسؤل فنی بخش: دکتر  بهروز هادیزاده
 درجه علمی  پزشک عمومی
مسؤل بخش: فرشته راسخی
درجه علمی: کارشناس پرستاری
پزشکان عمومی : دکتر پارسا-دکترکدخداییان-دکتر راشد-دکتر احمدی-دکتر سوارتندرو-دکتر نجاریان
تعداد پرسنل: ۱۶ نفر
ظرفیت: ۴ تخت فعال
خدمات انجام شده بازکردن گچ – بخیه در دو لایه و یک لایه – برداشتن سوند – پانسمان – تزریق -سونداژ – تست قندخون – نوارقلب
مکان فیزیکی: طبقه همکف

معرفی:

اورژانس از بخشهای بسیار مهم بیمارستان، اورژانس های پزشکی است،که در این بخش برخی از بیماری ها نظیر Acute MI یا کومای هیپراسمولار دیابتی بستری می شوند.

در چنین شرایطی گاه نجات جان بیمار در دقایق یا ثانیه ها رقم می خورد و به این ترتیب مداخله سریع تیم پزشکی اهمیتی حیاتی می یابد به عبارت دیگر ارزیابی سریع وضعیت بیمار،تشخیص سریع و در صورت لزوم انجام اقدامات تشخیصی مناسب،درمان مناسب و حفظ شرایط پایدار همودینامیک در بیمار در حداقل زمان و با حداکثر کیفیت جهت حصول بهترین نتیجه از ضروریات شغلی غیرقابل انکار پرسنل شاغل در اورژانس است.از این نظر سعی شده است در اورژانس بیمارستان مهر چه از نظر تجهیزات و چه از نظر نیروی انسانی شرایط لازم برای نیل به اهداف مذکور فراهم آید.

اورژانس بیمارستان مهر که اکنون چهاردهمین سال افتتاح خود را پشت سر می گذارد،دارای ۴ تخت فعال بالغین،۱ تخت فعال اطفال،۱ انکوباتور،واحد تریاژ،اتاق پانسمان،اتاق ایزوله،اتاق CPR و انبار دارو وتجهیزات می باشد علاوه بر این،تمام تختهای بیماران دارای مانیتور و Bed Side است.علاوه بر این تمامی تختهای مذکور توسط یک سیستم cordless مجهز به یک نرم افزار بسیار پیشرفته به مانیتور مرکزی موجود در ایستگاه پرستاری متصل است. کادر پرستاری و پزشکان در هر لحظه قادرند علایم حیاتی و الکتروکاردیوگرافی بیمار را کنترل نمایند.مانیتورهای مدرن نصب شده در کنار هر تخت قادر است در لحظه علایم حیاتی بیمار شامل فشار خون،ضربان قلب،تعداد تنفس،میزان اشباع اکسیژن شریانی و کارکرد الکتریکی قلب را در هر یک از ۱۲ لید استاندارد الکترو کاردیوگرافی ثبت نمایند.

تخت های اورژانس دارای ویژگی های منحصر به فردی است،این تخت ها دارای صفحه های سه قسمتی(سه شکن)است که این امر حداکثر رفاه را برای بیمار در وضعیت های مختلف ایجاد می کند،ارتفاع این تخت ها نیز به راحتی و به سرعت قابل تنظیم است.

در اتاق CPR اورژانس بیمارستان مهر کلیه تجهیزات عملیات احیا کامل وآماده است،این تجهیزات شامل:۲ دستگاه ساکشن پرتابل (علاوه بر ساکشن مرکزی)دستگاه ونتیلاتور پرتابل- دستگاه ونتیلاتور غیر پرتابل،۲ عدد DC Shok و امکانات تعبیه Pace Marker موقت و CVP Lineاست.

گردش کار در اورژانس بر اساس دستورالعمل های وزارت محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تعریف شده است،بر این مبنا ابتدا بیماران توسط پرستار تریاژ اولویت بندی می شوند.بیماران سطح۱تریاژ مستقیم به اتاق CPR یا بخش وارد شده وبلافاصله توسط پزشک مستقر در بخش معاینه و اقدام لازم برای آنان آغاز می شود.

اتاق ایزوله بخش اورژانس که برای بیماران مبتلا به بیماری های عفونی در نظر گرفته شده بر اساس استاندارد ها دارای فشار منفی و جدا از سایر تخت ها طراحی شده است.این اتاق دارای سرویس بهداشتی مجزا و مطابق با آخرین دستورالعمل ها تجهیز شده است.

بخش اورژانس همچنین دارای یک دستگاه آمبولانس وامکانات کامل CPR و انتقال بیماران نیازمند به ICU در این آمبولانس ها در نظر گرفته شده است.

بخشهای آزمایشگاه،سی تی اسکن،رادیولوژی و اتاقهای عمل نیز در موارد اضطراری در اختیار اورژانس قرارمی گیرند.۷ پزشک عمومی مقیم،۹پرستار،۴ کمک پرستارپرسنل اورژانس راتشکیل می دهند.پزشکان متخصص در رشته های مختلف(بصورت آنکال)امور درمانی بخش را بر عهده دارند.جهت تسریع امور و رفاه بیشتر بیماران مراجعه کننده به اورژانس،پذیرش و ترخیص بیماران در این بخش به صورت مستقل انجام می شود.جهت تسریع امور درمانی بیمار، کلیه مراحل پذیرش،درخواست اقدامات پاراکلینیک،تجویز دارو و ترخیص بیماران از طریق سیستم HIS انجام می شود.این نرم افزار توانمند،خطاهای انسانی را نیز به حداقل رسانده است.

تلاش پرسنل بخش در جهت حفظ انظباط کاری و ایجاد محیطی عاری از تنش و نیز وجود امکانات مختلف رفاهی،حداکثر آسایش را برای مراجعین و بیماران فراهم می آورد

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا