بخش‌های پاراکلینیکی

آسیب‌شناسی

بخش آسیب شناسی و سیتوپاتولوژی بیمارستان مهر به مسئولیت دکتر سعادت میر صدرایی استاد دانشگاه علوم پزشکی و دکتر امیر حسین جعفریان دانشیار دانشگاه علوم پزشکی  قادر به انجام آزمایشات بافتی و سلولی به شرح زیر می‌باشد:

کلیه نمونه های بافتی ارسال شده از اطاق عمل  که در چند مرحله بشرح زیر مورد بررسی قرار می‌گیرند:


۱- بررسی و گزارش نمای ماکروسکوپی  نمونه ارسالی و آزار ایجاد شده درآن

۲- بررسی میکروسکوپی اسلایدهای میکروسکوپی تهیه شده از عضو و ضایعه مشاهده شده در آن

۳- در صورت لزوم انجام رنگ‌آمیزی‌های اختصاصی و ایمنوهیستوشیمیایی برای تشخیص دقیق ماهیت ضایعه و افتراق ان از موارد مشابه .

۴- تهیه گزارش ماکروسکوپی و میکروسکوپی و تشخیص نهایی ضایعه .

لازم به تذکر است که نمونه بافتی برای مدت دو ماه و اسلاید میکروسکوپی و بلاکهای پارافینی تهیه شده از ضایعه برای مدت ۱۰ سال در بایگانی بخش اسیب شناسی نگهداری میشود که در صورت لزوم قادر به بررسی  مجدد  و  یا استفاده  برای انجام روشهای تکمیلی نوین میباشد.

۵- آزمایشگاه اسیب شناسی بیمارستان قادر به انجام ازمایشات ایمنوهیستوشیمیایی لازم در بیماریهاو سرطانهای  مختلف چه از نظر تشخیصی و چه از نظر تعیین خط مشی درمانی و پیش اگهی  برای بکارگیری  داروهای ضد سرطانی خاص است.

۶- در صورت تحویل  دستگاه کرایواستات (فروزن سکشن ) این بخش قادر به انجام تشخیص های فوری برروی  نمونه  یخ زده بافت  در عرض ۵ تا ۱۰ دقیقه میباشد که این خود در تعیین روش جراحی مناسب برای بیمار  در یک مرحله بسیار حائز اهمیت میباشد.

۷- آزمایشات سیتولوژیک متفاوت: سیتولوژی ترشحات دهانه رحم (پاپ اسمیر ) و بررسی سیتولوژیک مایعات (اسیت ،پلور و ادرار وCSF  و غیره

۸- F N A از تومورهای  مختلف بدن .

۹- بررسی موارد  core biopsy  از نمونه های تومورال نقاط مختلف بدن نیز می‌باشد.

۱۰-انجام آزمایشات آسیب شناسی بر روی جسد (اتوپسی) جهت تعیین علت مرگ .


نام بخش : آسیب شناسی
 مسئول بخش:دکتر سعادت میرصدرایی
درجه علمی:دکترای آسیب شناسی
واحدهای تحت پوشش: ۱
تعدادپرسنل: ۵ نفر
مکان فیزیکی :طبقه منهای یک

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا