بخش‌های پاراکلینیکی

آزمایشگاه و بانک خون

 

 

 

نام بخش  آزمایشگاه و بانک خون
 مسئول فنی بخش: دکتر فروزان وداد
 درجه علمی : دکتر علوم آزمایشگاهی
 سوپروایزر بخش: حسین خوش خرام
درجه علمی: کارشناس ارشد میکروبیولوژی
تعداد پرسنل: ۲۷نفر
خدمات انجام شده: هماتولوژی،بیوشیمی ،ایمونولوژی ،هورمون شناسی ،سرولوژی ،انگل شناسی ،بانک خون و میکروب شناسی
اقدامات تخصصی: به صورت ۲۴ ساعته برای بیماران سرپایی و بستری
مکان فیزیکی بخش: طبقه منهای یک

 


آزمایشگاه تشخیص طبی بیمارستان مهر از همزمان با تاسیس بیمارستان در سال ۱۳۶۳ فعالیت خود را آغاز نموده است و طبق برنامه ای مدون  از پیش تعیین شده و سیستماتیک در راستای تحقق اهداف ذیل قدم برداشته است :

  • ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاهی
  • راه اندازی آزمایشات در بعد وسیع مبتنی بر نیاز بیمارستان
  • افزایش رضایتمندی مراجعین

درراستای تحقق این اهداف برآن شدیم تا با اجرایی کردن موارد زیر امکان دستیابی به کیفیت مورد نیاز در مجموعه بیمارستان مهر را فراهم آوریم:

  • بکارگیری جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه ها برای انجام آزمایشها
  • استفاده از مرغوب ترین کیتها و مواد مصرفی موجود دارای استاندارد های مورد تائید وزرات بهداشت
  • استفاده از پرسنل مجرب ، وظیفه شناس و دارای تحصیلات دانشگاهی مرتبط
  • سرعت و دقت در انجام آزمایشها
  • پاسخ به نیازهای روتین، تخصصی و فوق تخصصی پزشکان

بخش بیوشیمی آزمایشگاه مجهز به دستگاه های جدید و پیشرفته اتوآنالایزر BT-3500 ساخت کشور ایتالیا بوده که دارای حداکثر دقت وسرعت در اندازه گیری تست ها می باشد. با بکار گیری این دستگاه امکان انجام کلیه تست های عمومی  واختصاصی بیوشیمی از جمله پنل دیابت ، پنل لیپیدی ، پنل کبدی و … را فراهم می آورد.

همچنین این بخش دارای دو دستگاه الکترولیت آنالایزرSTARLYTE V  ساخت کشور آمریکا بوده که مجهز به تکنولوژی Ion-Selective Electrode (ISE) می باشد. این دستگاه قابلیت اندازه گیری انواع الکترولیت ها شامل سدیم، پتاسیم، کلر، کلسیم یونیزه و لیتیوم را داشته و با بکار گیری کالیبراسیون های ۲-point و یا ۳- point خودکار، دقیقترین نتایج را در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم می کند . از دیگر امکانات این بخش فعالیت دو دستگاه گازومتری Siemens و Eschweiler ساخت کشور آلمان می باشد که امکان انجام تست های ABG و VBG را به صورت اورژانس فراهم می کند.

بخش هورمون و ایمنی شناسی مجهز به تکنولوژی های روزدنیا بوده و با استفاده از دستگاه های وایداس، vitros ECIq  و ADVIA CP با به کار گیری تکنیک های کمی لومینوسانس و ایمنوفلورسانس کلیه تست های ایمونولوژی و هورمون شناسی را بصورت شبانه روزی انجام می دهند.

در بخش هماتولوژی از سل کانترهای پیشرفته سیسمکس Xp 100  و دستگاه فول دیف Mindray 5800 بوده که دارای قابلیت های بالای تشخیصی می باشد.، بخش انعقاد مجهز به دستگاه تمام اتوماتیک Tcoag با توانایی اندازه گیری فاکتورهای انعقادی با استفاده از دو تکنیک Optical و Magnetic detection به طور همزمان می باشد.

بخش بانک خون نیز مجهز به پیشرفته ترین دستگاه ها و ومجربترین پرسنل با سابقه فعالیت تخصصی در این بخش بوده و مسئولین بانک خون کار پشتیبانی از اتاق های عمل و قلب باز را بر عهده دارند. در این بخش برای کلیه بیماران تستهای Antibody screening برای دریافت کنندگان خون انجام شده بدین جهت امکان تهیه و پشتیبانی از بخش های جراحی را در سریعترین زمان ممکن فراهم می نماید.

پرسنل ورزیده بخش میکروبشناسی با بهره‌گیری از دانش فنی ، تجهیزات پیشرفته باکتری شناسی نظیر دستگاه کشت خون BACTEC  FX system و BD Phoenix و نیز با استفاده از مواد اولیه با کیفیت، در تلاشند  علاوه بر انجام تست های عمومی میکربشناسی در تشخیص تخصصی میکروب های پاتوژن و مقاومت باکتریال و تعیین سوپر باگهای بیماریزا ( امروزه جستجوی آن ها در اکثر مراکز آزمایشگاهی کشور مشکل از نظر سرعت در جوابدهی و امکان تشخیص مشکل آفرین گردیده است) اقدام نمایند  و از این طریق  به پزشکان محترم امکان تشخیص صحیح، بموقع و موثر بیماری های عفونی یاری نمایند.

یکی از اهداف اصلی آزمایشگاه مرتفع کردن درخواستهای روتین و تخصصی کلیه پزشکان محترم بیمارستان است. آزمایشگاه سعی کرده است از همکاری کارشناسان مجرب ، وظیفه شناس و دارای احساس مسئولیت لازم بهره بگیرد و در جهت تلاش برای ایجاد محیطی صمیمی ، پویا و رضایتبخش برای همکاران قدم بردارد .

سرانجام هدف ما در این آزمایشگاه افزایش کیفیت خدمات آزمایشگاهی در راستای افزایش کیفیت تشخیص،کنترل ودرمان بیماریهاست. برای رسیدن به این هدف ازپیشرفته ترین تکنولوژی های رایج دنیا با کادری مجرب در ارائه خدمات به بیماران محترم استفاده می گردد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا