بخش‌های اداری

بهداشت حرفه‌ای

نام واحد: بهداشت حرفه‌ای

مسئول واحد:مهندس مجتبی سپاهی

تعداد پرسنل: ۱ نفر

مکان فیزیکی: طبقه دوم


درباره واحد بهداشت حرفه‌ای

عبارتست از علم و فن پیشگیری از بیماری های ناشی از کار و ارتقا سطح سلامتی افراد شاغل از طریق کنترل عوامل زیان آور محیط کار.  دانش پیش بینی، تشخیص، ارزیابی و کنترل خطرهای بهداشتی در محیط کار. بهداشت حرفه ای مربوط به تمام حرف و مشاغل می شود.  بخش قابل توجهی از نیروی کار در بخش بهداشت ودرمان مشغول ارائه خدمات می باشند که مسائل بهداشت حرفه ای این بخش نادیده گرفته شده است. مخاطرات ناشی از کار در این بخش بسیارمتنوع هستند. همانطور که کار برای سلامت و احساس راحتی مفید است در شرایطی نیز می تواند بر سلامتی اثر سو داشته باشد. در روند ارائه خدمات بهداشتی درمانی در محیط بیمارستان به دلیل نوع اشتغال و مواجه شدن های مختلف محیطی و حرفه ای افراد در معرض حوادث و بیماریهای متعدد قرار دارند. در نتیجه بیشتر از دیگران آسیب دیده و یا ممکن است بیمار شوند از طرف دیگر وضعیت سلامت پرسنل نیز می تواند بر کمیت و کیفیت خدمات آنها نیز تاثیر بگذارد. افراد دچار اختلال سلامتی نه تنها بازده کمتری دارند بلکه علاوه بر به خطر انداختن خود سایر همکاران با افراد جامعه را نیز در معرض خطر قرار می دهند بیمارستانها در اکثر کشورها قسمت عمده ای از مراکز بهداشتی درمانی را تشکیل می دهند و بخش اعظم هزینه های بهداشت و درمان  حدود ۷۰ درصد را به خود اختصاص داده اند.

هدف بهداشت حرفه ای: تامین، نگهداری، بالا بردن سلامت وتندرستی شاغلین ودر پایان ،ایمن نگه داشتن جامعه است.  واحد بهداشت حرفه ای بیمارستان مهر در بهار سال ۱۳۹۲با جذب  یک کارشناس بهداشت حرفه ای در رفع مشکلات مربوط به  ایمنی، سلامت شغلی و … کارکنان و حتی مراجعین سعی می نماید راهکارهای مختلف را ارائه داده و از آسیب های شغلی حتی الامکان جلوگیری نماید.

راههای دسترسی به این هدف شامل:

۱- آموزش موازین بهداشت و ایمنی به شاغلین در ارتباط با شغل آنها.

۲- سالم سازی محیط کار از طریق شناسایی ، ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور مربوط به آنها.

۳- بهسازی تاسیسات و تسهیلات بهداشتی و رفاهی .

۴- انجام مراقبت های بهداشتی ، درمانی از طریق معاینات قبل از استخدام

و معاینات دوره ای به منظور تعیین وضع سلامت و توانایی شاغلین ، تشخیص به موقع بیماریهای مسری وهمچنین بیماریهای ناشی از کار .

۵- پیشگیری از بروز حوادث ناشی از کار .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا